15 Οκτωβρίου Παγκόσμια ήμερα “Λευκού Μπαστουνιού”

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας του «Λευκού Μπαστουνιού», η οποία γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 15 Οκτωβρίου, το σχολείο Ε.Ν.Ε.Ε.Γ.Υ.Λ Τρικάλων διοργάνωσε σχετικές δράσεις με στόχο τη διάδοση της μεγάλης σημασίας της χρήσης του και την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών στην προσπάθεια των ατόμων με προβλήματα όρασης για μια πιο αυτόνομη διαβίωση, αλλά και για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που συναντούν στην καθημερινή μετακίνησή τους.

Η Δ/νση του σχολείου σε συνεργασία με το Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό  (Χατζηκυριάκου Κέλλυ Ψυχολόγος, Ζέρβα Γεωργία Κοινωνικός Λειτουργός,  Κωστοπούλου Στεφανία Εργοθεραπεύτρια, Στεφανούλη Βίκυ Φυσικοθεραπεύτρια)  επέλεξε το κατάλληλο οπτικοακουστικό υλικό, το οποίο προβλήθηκε στους μαθητές και τις μαθήτριες συνοδευόμενο από σχετικές ερωτήσεις και συζήτηση. Στη συνέχεια, με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών, ακολούθησαν βιωματικές δράσεις προσομοίωσης στην οπτική αναπηρία σε μια προσπάθεια ενσυναίσθησης των ατόμων με προβλήματα όρασης καθώς και ουσιαστικής κατανόησης της ανάγκης τους για ανεξαρτησία και ισότιμη συμμετοχή στην κοινωνία.