Σχολικός εκφοβισμός

Άλεξ 11 χρονών, Βέροια. Νικόλας 15 χρονών, Αργυρούπολη. Ελένη 19 χρονών, Ρόδος. Βαγγέλης 20 χρονών, Ιωάννινα. Δε χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες για να καταλάβεις για ποιες υποθέσεις γίνεται λόγος…  Κι αυτό γιατί όταν μαθεύτηκαν ήταν πλέον αργά. Τη δημοσιότητα που τους έπρεπε την πήραν δυστυχώς εκ των υστέρων…

• Δεν είναι εντάξει, αν όταν περνάς από μπροστά του ντρέπεσαι.
  • Δεν είναι εντάξει, αν φοβάσαι ακόμα και να τον κοιτάξεις.
  • Δεν είναι εντάξει, αν αποφεύγεις τη βλεμματική επαφή νομίζοντας πως θα αποτελέσει το έναυσμα για πυροδότηση αρνητικών σχολίων ή άσχημων συμπεριφορών.
  • Δεν είναι εντάξει, αν αγγίζει το σώμα σου χωρίς τη θέλησή σου.
  • Δεν είναι εντάξει, αν νιώθεις ενοχές που δεν τον σταμάτησες ή δεν επενέβης.
  • Δεν είναι εντάξει, αν αισθάνεσαι ότι φταις εσύ για ό,τι συνέβη.
  • Δεν είναι εντάξει, αν σκέφτεσαι ότι επικοινωνώντας το σε κάποιον μεγαλύτερο θα τον απογοητεύσεις.
  • Δεν είναι εντάξει, αν δεν επιθυμείς ή βρίσκεις δικαιολογίες ώστε να μην είσαι στον ίδιο χώρο μαζί του.
  • Δεν είναι εντάξει, αν εύχεσαι επανειλημμένα να γίνει κάτι και να χάσεις το σχολείο.
  • Δεν είναι εντάξει, αν σκέφτεσαι διάφορους τρόπους για να «ξεφύγεις».
  • Δεν είναι εντάξει, αν δικαιολογείς τον εαυτό σου θεωρώντας ότι η συμπεριφορά σου είναι αρεστή ΚΑΙ από τον άλλον.
  • Δεν είναι εντάξει, αν μηχανεύεσαι διάφορους τρόπους για να προκαλέσεις αντίστοιχες συμπεριφορές.
  • Δεν είναι εντάξει, αν δεν παίρνεις θέση για να μη γυρίσουν ΚΑΙ εναντίον σου!
  • Δεν είναι εντάξει, αν ειρωνεύεσαι τον άλλον και του έχεις δώσει παρατσούκλι.
  • Δεν είναι εντάξει, αν σκέφτεσαι να φύγεις από το σπίτι γιατί κανείς δεν μπορεί να σε καταλάβει.
  • Δεν είναι εντάξει, αν χρησιμοποιείς αποδοκιμασίες για να διώξεις κάποιον ή τον προτρέπεις σε φυγή ή άλλες παραβατικές πράξεις.
  • Δεν είναι εντάξει, αν δε σέβεσαι τα προσωπικά όρια ελευθερίας του άλλου.
  • Δεν είναι εντάξει, αν έχεις παραιτηθεί από τα πάντα.
  • Δεν είναι εντάξει, αν δυσκολεύεσαι να εμπιστευτείς τον άλλον και δεν επιθυμείς να έχεις οποιαδήποτε κοινωνική επαφή μαζί του.
  • Δεν είναι εντάξει, αν νιώθεις αγανάκτηση, θυμό, αδικία.
  • Δεν είναι εντάξει, αν δε σέβεσαι τη μοναδικότητα του άλλου.
  • Δεν είναι εντάξει, αν νιώθεις απειλή, ταπείνωση ή παρενόχληση κάθε φορά που ανοίγεις το κινητό ή τον υπολογιστή σου.

Δεν είναι εντάξει, γιατί είναι ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ!

Μίλα!

Συμπεριφέρσου στον άλλον όπως θα ήθελες να σου φερθούν!

Μη διστάσεις να το πεις σε γονείς και καθηγητές!

Είμαστε όλοι διαφορετικοί! Είμαστε όλοι ίσοι!

Μη μένεις άλλο, απλός παρατηρητής!

Γραμμή επικοινωνίας με ειδικούς για τα Παιδιά SOS 1056.

Έπειτα από έναν εκτενή διάλογο γύρω από το σχολικό εκφοβισμό, τα αίτια και τις συνέπειές του, οι υπεύθυνες καθηγήτριες της εν λόγω δράσης κα. Νικηφόρου Αντωνία-Κερασία και κα. Ράπτη Σοφία συντόνισαν μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικούς που έλαβαν μέρος σε σχετική φωτογράφιση με σκοπό την επικοινωνία των αρνητικών συνεπειών της συμπεριφοράς αυτής στο ευρύτερο μαθητικό – κι όχι μόνο –  κοινό. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα τις εκπαιδευτικούς κα. Αναγνωστοπούλου Αθηνά και κα. Καραγιώργου Βασιλική για την αισθητική επιμέλεια μαθητικού και διδακτικού κοινού, καθώς και στη διευθύντρια του σχολείου, κα. Παπανικολάου Σωτηρία, για την υποστήριξη και την εμπιστοσύνη καθ’ όλη τη διάρκεια της πραγματοποίησης αυτής. Τη βαθιά μας ευγνωμοσύνη εκφράζουμε στους μαθητές που έλαβαν μέρος στην παρούσα δράση, βάζοντας μεράκι και αγκαλιάζοντας κι αυτήν μας την προσπάθεια, ενώ παράλληλα ευχαριστούμε πολύ και τους γονείς αυτών για την εμπιστοσύνη που μας έδειξαν για ακόμη μία φορά. Τέλος, καθοριστικός ήταν και ο ρόλος της κα. Κωνσταντίνας Μ., εκπαιδευτικού από το 2ο ΕΠΑΛ Τρικάλων, για το ειδικό μακιγιάζ που επιμελήθηκε για την επιτυχή ολοκλήρωση ειδικού σεναρίου εκφοβισμού σε μαθήτρια του σχολείου μας.