Διαδικτυακή Συνάντηση με το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Περτουλίου- Τρικκαίων

Τη Δευτέρα 15 Νοεμβρίου 2021 οι μαθητές/τριες των τμημάτων Β και Γ γυμνασίου και Γ λυκείου  του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. Τρικάλων, οι οποίοι συμμετέχουν στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα “ Ο Ληθαίος, το ποτάμι της πόλης” μας πήραν μέρος σε διαδικτυακή συνάντηση με το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Περτουλίου-Τρικκαίων. Το πρόγραμμα συντονίζουν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου Γεωργολοπούλου Μιχαέλα, Νικηφόρου Αντωνία και Παπαπολυζοπούλου Στυλιανή.

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης οι μαθητές εξοικειώθηκαν με ποικίλα θέματα που αφορούν το ποτάμι της πόλης μας, όπως είναι γενικές πληροφορίες, ιστορικά στοιχεία, η χλωρίδα και η πανίδα του ποταμού, προβλήματα ρύπανσης αλλά και ο κύκλος του νερού. Η παρουσίαση  κινητοποίησε τους μαθητές ,οι οποίοι την παρακολούθησαν με ιδιαίτερο  ενδιαφέρον, συμμετείχαν ενεργά και εξέφρασαν τις δικές τους απορίες σχετικά με το θέμα.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το ΚΕΠΕΑ Περτουλίου για την άψογη συνεργασία και οργάνωση, καθώς και για  την ενδιαφέρουσα παρουσίαση.