Επιμορφωτική δράση – Οργάνωση και η υλοποίηση των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων

Την Τρίτη 25 Ιανουαρίου 2022, μετά από πρόσκληση της συντονιστικής ομάδας, επισκέφθηκε και ενημέρωσε τους Εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, το Ε.Ε.Π. (Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό) και το Ε.Β.Π. (Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό), ο κος Θεοχάρης Δημήτριος, Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ.Δ.Ε. Τρικάλων.

Θέμα της παρουσίασης ήταν η οργάνωση και η υλοποίηση  των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων (Περιβαλλοντικής εκπ/σης, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών Θεμάτων), μετά από αίτημα των Eκπαιδευτικών για σχετική επιμόρφωση, με σκοπό την κινητοποίηση και δραστηριοποίηση των μαθητών. Μέσα από διαλογική συζήτηση δόθηκαν διευκρινίσεις και λύθηκαν απορίες.

Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο δράσης του άξονα 1 (διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση), ενασχόληση με ομίλους, σχολικές δραστηριότητες, προγράμματα, που συντονίζουν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, Παπαπολυζοπούλου Στυλιανή, Ζαρούλα Αργυρώ, Καρανάσιου Χρυσούλα και Τσακίρη Αθανασία.

Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Θεοχάρη για την άμεση ανταπόκριση και την ουσιαστική βοήθειά του.