Επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022, οι μαθητές του σχολείου επισκέφτηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στα πλαίσια του μαθήματος “Εργαστήριο Δεξιοτήτων”, που υλοποιείται για πρώτη χρονιά, με υπεύθυνη την καθηγήτρια Βασιλική Καραγιώργου ΠΕ01.50

Η θεματική ενότητα ΕΥ ΖΗΝ-ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ περιλαμβάνει μαθήματα ζωής και αγωγής υγείας που αφορούν την διατροφή, την ψυχική υγεία, την αυτομέριμνα, την οδική ασφάλεια, ασφάλεια και πρόληψη, πρόληψη από εξαρτήσεις. Πραγματοποιήθηκε ξενάγηση στο χώρο από τον υπεύθυνο και οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να συμμετέχουν ενεργά στις δραστηριότητες που τους ζητήθηκαν. ‘Ελυσαν τις απορίες τους για τα οδικά σήματα, πως πρέπει να κινούνται στο δρόμο, ποια πορεία να ακολουθούν, τα μέτρα ασφαλείας που πρέπει να λαμβάνουν αλλά και για την συμπεριφορά τους ως ποδηλάτες.

Οι μαθητές έφυγαν ευχαριστημένοι αλλά το σημαντικότερο ενημερωμένοι.