ΕΝΑ ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΟ ΜΕ… ΒΟΤΑΝΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Tην Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκε μια ξεχωριστή δράση στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος ¨Τα Βότανα του τόπου μας”.

Οι μαθητές /-τριες των τμημάτων Δ’ Γυμνασίου και Β΄ Λυκείου του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Τρικάλων φύτεψαν τα δικά τους βότανα στο θερμοκήπιο του σχολείου, όπως τσάι, μελισσόχορτο, λεβάντα, δεντρολίβανο, φλισκούνι, θυμάρι.

Το πρόγραμμα συντονίζουν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου Τσακίρη Αθανασία, Γεωργολοπούλου Μιχαέλα και Παπαπολυζοπούλου Στυλιανή.

Στόχοι της δράσης ήταν οι μαθητές να εφαρμόσουν στην πράξη τις γνώσεις τους για την καλλιέργεια των βοτάνων, να συνεργαστούν και να δουλέψουν ομαδικά καθώς και να υιοθετήσουν συμπεριφορές για ασφαλή χειρωνακτική εργασία και χρήση γεωργικών εργαλείων. Ήταν μια ακόμη ευκαιρία να μάθουν πληροφορίες για τις χρήσεις και τις ιδιότητες των βοτάνων που καλλιέργησαν, προσεγγίζοντας τη γνώση μέσα από εμπειρικές και βιωματικές μεθόδους μάθησης.

Απώτερος στόχος η οικοδόμηση μιας οικολογικής στάσης ζωής.

Ευχαριστούμε θερμά τη Γεωπόνο του σχολείου μας , κ. Δρόσου Μαρία για την πολύτιμη βοήθειά της.