Διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση με το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μουζακίου Καρδίτσας

Την Παρασκευή 6 Μαΐου 2022 στα πλαίσια του περιβαλλοντικού ρογράμματος “Το Δάσος”, οι μαθητές/-τριες των τμημάτων Δ2 Γυμνασίου και Α Λυκείου του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Τρικάλων συμμετείχαν σε διαδικτυακή συνάντηση με το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μουζακίου. Το πρόγραμμα συντονίζουν η εκπαιδευτικός του σχολείου Παπολυζοπούλου Στυλιανή και τα μέλη του Ε.Β.Π. Διακοσταμάτη Ευανθία και Μπλαντή Αγγελική.

Οι μαθητές μέσα από την επιμορφωτική συνάντηση απόκτησαν επαρκή γνώση για τα διαφορετικά δασικά οικοσυστήματα του τόπου μας (πευκοδάση, δρυοδάση, ορεινά κωνοφόρα, φρύγανα, παρόχθια δάση) και κατανόησαν την έννοια της “βιοποικιλότητας”.

Στα πλαίσια του διαλόγου ευαισθητοποιήθηκαν και πείστηκαν για την επιτακτική ανάγκη προστασίας του Δάσους, του κλίματος και γενικά της ίδιας μας της ζωής. Μάλιστα ως ενεργοί πολίτες διερεύνησαν τρόπους διαχείρισης των δασών που να εξασφαλίζουν την αειφόρο ανάπτυξη και αποκατάστασή τους.