Ασφαλής Πλοήγηση στο Διαδίκτυο

Την Τρίτη 22 Μαρτίου 2022, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση της σχολικής κοινότητας του ΕΝ.Ε.Ε. ΓΥ.-Λ από φορείς της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος μέσω διαδικτυακής  σύνδεσης με τη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν με  τους μαθητές τους τη λεπτομερή παρουσίαση του θέματος από τους επιμορφωτές, ενώ υπήρχε παράλληλα και η δυνατότητα διαλόγου μεταξύ τους, ώστε να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους για την ασφάλεια στο διαδίκτυο, με απώτερο σκοπό να μάθουν να προστατεύουν τον εαυτό τους στον ψηφιακό κόσμο.

Το πρόγραμμα  πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια Σχεδίου Δράσης των αξόνων 3.4  που συντονίζουν οι εκπαιδευτικοί Καραγιώργου Βασιλική, Βλαχογιάννη Αρετή, Κόσσυβα Σωτηρία, Χατζηκυριάκου Γλυκερία, Ζέρβα Γεωργία καθώς και του άξονα 8 που συντονίζουν οι εκπαιδευτικοί Τσακίρη Αθανασία, Παπαπολυζοπούλου Στυλιανή και Καρανάσιου Χρυσούλα.