ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. Τρικάλων γιόρτασαν στις 27/10/2023 παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, την επέτειο του ΟΧΙ, την άρνηση της Ελλάδος στις αξιώσεις της φασιστικής ιταλικής κυβέρνησης για παράδοση.

Η ελευθερία κάθε λαού δεν είναι ούτε συζητήσιμη ούτε υπό διαπραγμάτευση. Το μήνυμα αυτό μοιράστηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες και συμμετείχαν στην γιορτή παρέα με τους συμμαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Την επιμέλεια της γιορτής ανέλαβαν οι φιλόλογοι εκπαιδευτικοί Νάτα Αθανασία και Καραλής Γεώργιος.

Την γιορτή πλαισίωσαν μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων. Διάβασαν κείμενα, απήγγειλαν ποιήματα. Με την βοήθεια του υλικοτεχνικού εξοπλισμού του σχολείου οι μαθητές και οι μαθήτριες πληροφορήθηκαν μέσα από φωτογραφίες και βίντεο για τα γεγονότα των ημερών εκείνων.