Χριστούγεννα 2019

Την περασμένη Παρασκευή, 20 Δεκεμβρίου 2019, πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη γιορτή των Χριστουγέννων, την οργάνωση της οποίας ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, Μαρία Δρόσου και Δήμητρα Παράσχη. Φέτος, την τιμητική τους είχαν παραδοσιακά ήθη και έθιμα από όλη την Ελλάδα που εξακολουθούν να αναβιώνουν έως τις μέρες μας. Τα παιδιά τραγούδησαν κάλαντα από διάφορες περιοχές της χώρας, αποσπώντας το πιο θερμό χειροκρότημα. Από νωρίς είχε στρωθεί το γιορτινό τραπέζι με πλούσια εδέσματα που ετοίμασαν ειδικά για τη συγκεκριμένη μέρα οι εκπαιδευτικοί του σχολείου. Ευχάριστη έκπληξη αποτέλεσε η επίσκεψη μελών του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων Ειδικών Δημοτικών Σχολείων και ΑμεΑ Νομού Τρικάλων, “Ελπίδα”, και η ευγενική προσφορά δώρων στους μαθητές και τις μαθήτριες. Ο Άη Βασίλης έκανε μια στάση από το σχολείο, μοιράζοντας αγαπημένα γλυκίσματα και σκορπώντας χαμόγελα αισιοδοξίας. Επιστέγασμα της εορταστικής ατμόσφαιρας υπήρξε η επίσκεψη στον Μύλο των Ξωτικών, όπου σύσσωμη η μαθητική και εκπαιδευτική κοινότητα είχε τη δυνατότητα να απολαύσει μία ξέγνοιαστη βόλτα με άρωμα Χριστουγέννων.