ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Στο πλαίσιο του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 το σχολείο μας διοργάνωσε την Παρασκευή 30/09 σειρά αθλητικών δραστηριοτήτων με σκοπό οι μαθητές να αποκομίζουν από την διοργάνωση τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης παιδείας, που ο αθλητισμός μπορεί να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης.
Οι μαθητές μας συμμετείχαν σε οργανωμένες δραστηριότητες στα γήπεδα ποδόσφαιρου, μπάσκετ και βόλεϊ ενώ ταυτόχρονα έπαιξαν ελεύθερα στο χώρο του αθλητικού κέντρου «Αποστόλης Καρακούσης» όπου στεγάζεται το σχολείο μας. Παράλληλα, ο αναγνωρισμένος από την Ελληνική Φίλαθλη Ομοσπονδία Αντισφαίρισης (Ε.Φ.Ο.Α.) και την Γενική Γραμματεία Αθλητισμού προπονητής αντισφαίρισης Ντιντής Δαμιανός επισκέφθηκε το σχολείο μας και παρουσίασε τα οφέλη της αντισφαίρισης και τις βασικές δεξιότητες του αθλήματος στους μαθητές μας.
Χαρήκαμε μικροί μεγάλοι και κατανοήσαμε για άλλη μια φορά πόσο η άθληση είναι σημαντική για την υγεία μας!!!