Μια δράση για το Σκάκι

Την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου 2022, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μια δράση για το Σκάκι. Η δράση πραγματοποιήθηκε για όλους τους μαθητές των τάξεων  του Λυκείου στα πλαίσια των Ομαδικών Δραστηριοτήτων της Εργοθεραπείας.

Ο κ. Τοζάρος Χρήστος Πρόεδρος της ΣΚΑ.ΚΙ Τρικάλων και Αντιπρόεδρος της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας σε κεντρικό επίπεδο, παρευρέθηκε στο σχολείο μας για να μιλήσει στα παιδιά για το σκάκι, να τους δείξει στην πράξη κάποιες τεχνικές και να πάρουν μέρος στη συνέχεια τα ίδια σε μια παρτίδα σκάκι. Το σκάκι εκτός από ψυχαγωγικό παιχνίδι, είναι και ένα εργαλείο κοινωνικοποίησης, ενώ παράλληλα βοηθά στην ανάπτυξη της συγκέντρωσης, της μνήμης, της κριτικής σκέψης και της ικανότητας επίλυσης προβλήματος. Τα παιδιά το απόλαυσαν και ανανέωσαν το ραντεβού τους με τον κ. Τοζάρο και για μια ακόμη φορά και μια ακόμη παρτίδα σκάκι!
Υπεύθυνη της δράσης ήταν η κ. Κοπάνου Κατερίνα, Εργοθεραπεύτρια.”