Δράση μαθητών/-τριών του ΕΝ.Ε.Ε. ΓΥ.-Λ Τρικάλων…. παίζοντας με τους κώδικες #codeweek2022

Την Παρασκευή 21/10/2022 πραγματοποιήθηκε μια πρωτότυπη δράση  από μαθητές/-τριες και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, αφιερωμένη στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2022. Η δράση εντάσσεται επίσης στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης του Άξονα 1 (Διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση) που συντονίζουν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, Γκολέτσου Καλλιόπη, Βενιάδου Αντιγόνη, Τσίνας Βασίλειος και Μπουσδούκος Αναστάσιος.

Oι μαθητές της Α Λυκείου αλλά και του τομέα Πληροφορικής (Β και Γ Λυκείου) χωρίστηκαν σε ομάδες των δύο ατόμων και έπαιξαν επιτραπέζια παιχνίδια με τη βοήθεια του ταμπλό και τις κάρτες #CodyRoby με στόχο να κατανοήσουν τις έννοιες του προγραμματισμού, τις στοιχειώδεις εντολές που μπορούν να επιλύσουν ένα πρόβλημα και να αντιληφθούν πως ο προγραμματισμός είναι περισσότερο σκέψη παρά τεχνολογία.

Ένα μεγάλο μπράβο στους μαθητές μας! Θα συνεχίσουν να διασκεδάζουν προγραμματίζοντας, γιατί ο προγραμματισμός είναι αληθινή ζωή.