Δράση μαθητών/-τριών του ΕΝ.Ε.Ε. ΓΥ.-Λ Τρικάλων…. σε κλίμα συνεργασίας, σεβασμού και ευγενούς άμιλλας

Την Πέμπτη 20 0κτωβρίου 2022, πραγματοποιήθηκε μια ξεχωριστή δράση  από μαθητές /-τριες και εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας, κατά τη διάρκεια της εκδρομής  στη Λίμνη Γκιτζή.  Η δράση διοργανώθηκε στα πλαίσια Σχεδίου Δράσης του Άξονα 3 (Σχέσεις μεταξύ μαθητών /-τριών) που συντονίζουν οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου, Τσακίρη Αθανασία, Γεωργολοπούλου Μιχαέλα, Καρανάσιου Χρυσούλα και Ψύχου Δήμητρα.

Οι μαθητές/ -τριες  συμμετείχαν σε αθλητικό παιχνίδι με κύριο στόχο να περάσουν το μήνυμα πως η ανάμειξή τους σε συνεργατικές αθλητικές δράσεις και όχι μόνο, αποτελεί Αντίδοτο στη Σχολική Βία και μπορεί να συνεισφέρει προληπτικά στη διαχείριση δυσάρεστων καταστάσεων.
Τα παιδιά συνεργαζόμενα ένωσαν τις δυνάμεις τους για τη νίκη, αποκτώντας αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση καθώς  και κατανοώντας τη σημασία της ευγενούς άμιλλας. Χειροκροτήθηκαν όλοι για τη συμμετοχή και την προσπάθειά τους , σημαντικό κίνητρο να συνεχίσουν την οικοδόμηση υγιών σχέσεων μεταξύ τους.