Δράση για την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Το  Υπουργείο Παιδείας έχει καθιερώσει ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού την 6η Μαρτίου. Το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο θέλοντας να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές ώστε να μη προβαίνουν σε πράξεις βίας και εκφοβισμού αλλά ταυτόχρονα να αποκτήσουν και δεξιότητες ενσυναίσθησης πραγματοποίησε διάφορες δράσεις.

Στο πλαίσιο αυτό διοργανώθηκε την Τρίτη 6 Μαρτίου 2018 από την καθηγήτρια Πληροφορικής κ. Αργυρώ Ζαρούλα και την Ψυχολόγο κ. Βασιλική Σιάτρα δίωρη εκδήλωση. Πρώτα όλοι οι μαθητές του σχολείου παρακολούθησαν ένα βίντεο που παρουσίαζε τα πιο συνηθισμένα περιστατικά σχολικής βίας και εκφοβισμού και στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση. Στο τέλος ζητήθηκε από τους μαθητές να αποτυπώσουν στο χαρτί εικόνες και συναισθήματα που αποκόμισαν από τις παραπάνω δράσεις.