Δράση μαθητών/-τριών του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ Τρικάλων….3D Κινούμενο σχέδιο!!!

Την Δευτέρα 5/12/2022 πραγματοποιήθηκε μια καινοτόμα δράση από τους μαθητές της τάξης Β1 Λυκείου του τομέα Πληροφορικής με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού Γκολέτσου Καλλιόπης αφιερωμένη στο 3D κινούμενο σχέδιο. Η δράση εντάσσεται επίσης στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης του Άξονα 1 (Διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση) που συντονίζουν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, Γκολέτσου Καλλιόπη, Βενιάδου Αντιγόνη, Τσίνας Βασίλειος και Μπουσδούκος Αναστάσιος.

Οι μαθητές αφού κατανόησαν βασικές έννοιες που αφορούν το κινούμενο σχέδιο, αναγνώρισαν τον τρόπο κατασκευής τρισδιάστατων μοντέλων, τις βασικές τεχνικές φωτισμού, τις κάμερες, την κίνηση, την απόδοση υφής καθώς και τη διαδικασία της φωτορεαλιστικής απόδοσης χρησιμοποίησαν την εφαρμογή Quiver για τις δικές τους δημιουργίες.

Αρχικά διάλεξαν το αγαπημένο τους σχέδιο, το χρωμάτισαν, το σκάναραν μέσω της προτεινόμενης εφαρμογής και έτσι απέκτησε 3D κίνηση.

Τους συγχαίρουμε για το αποτέλεσμα και συνεχίζουμε με δημιουργικότητα!!!