Διαδικτυακό σεμινάριο για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου του ΕΝΕΕΓΥΛ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Την Τρίτη 6/12/2022 οι μαθητές/τριες του ΕΝΕΕΓΥΛ ΤΡΙΚΑΛΩΝ παρακολούθησαν από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου σεμινάριο για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου, τους κινδύνους που ελλοχεύουν και τους τρόπους προστασίας τους. Η παρουσίαση επικεντρώθηκε στην προστασία από απάτες, στην προστασία των προσωπικών δεδομένων, στην ορθή χρήση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, στο διαδικτυακό εκφοβισμό, στην παραπληροφόρηση, στο sexting κ.α.

Το σεμινάριο εντάσσεται επίσης στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης του Άξονα 1 (Διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση) που συντονίζουν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, Γκολέτσου Καλλιόπη, Βενιάδου Αντιγόνη, Τσίνας Βασίλειος και Μπουσδούκος Αναστάσιος.