ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ ΕΡΓΑ ΚΑΙ ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΑ ΕΦΕ

Οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ Τρικάλων συνέβαλαν με τα εικαστικά τους έργα στη δημιουργία ενός ψηφιακού βίντεο. Έργα ζωγραφικά, γλυπτά, χειροτεχνίες, κολάζ και ασαμπλάζ δημιουργηθήκαν στο μάθημα των Καλλιτεχνικών και της Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων. Με τη βοήθεια ψηφιακών μέσων και τρισδιάστατων εφέ τα έργα αποκτούν μία ενότητα, κίνηση και ήχο, αποδίδοντας μία διαφορετική μορφή τέχνης, της βίντεο αρτ.
Το βίντεο προβλήθηκε σε όλους τους μαθητές/τριες όπου το παρακολούθησαν με έντονο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό.

Πρέπει το πνεύμα του καλλιτέχνη να είναι σαν τη θάλασσα, τόσο απέραντο, ώστε να μη φαίνονται τα όριά του, τόσο αγνό, ώστε να καθρεφτίζονται βαθιά μέσα του τα αστέρια του ουρανού“. (Γκυστάβ Φλομπέρ)

Η συγκεκριμένη δράση εντάσσεται στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης του Άξονα 1 (Διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση) με τίτλο «Ψηφιακός γραμματισμός, Τέχνη και Μαθηματικά» 2022-23 που συντονίζουν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου Τσίνας Βασίλειος, Γκολέτσου Καλλιόπη, Βενιάδου Αντιγόνη και Μπουσδούκος Αναστάσιος.

Για να δείτε τα ΄έργα πατήστε εδώ