Συμμετοχή στον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία

Η 3η Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του Ο.Η.Ε., ήδη από το 1992, δίνοντας την ευκαιρία για διοργάνωση εκδηλώσεων ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης της κοινής γνώμης γύρω από ζητήματα που άπτονται των δικαιωμάτων, των αναγκών, αλλά και των ικανοτήτων των ΑμεΑ. Φέτος, το σχολείο μας συμμετέχει στον εορτασμό της συγκεκριμένης ημέρας σε εκδήλωση που διοργανώνεται με πρωτοβουλία του Κέντρου Συμβουλευτικής Υποστήριξης και Εκπαίδευσης (Κ.Ε.Σ.Υ.) Τρικάλων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Τρικάλων θα παρουσιάσουν στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Τρικκαίων (αίθουσα Κ. Καβράκος) μία θεατρική διασκευή, σε μορφή χοροδράματος, του γνωστού μυθιστορήματος της Μαρίας Πυλιώτου με τίτλο: “Λεώνη”. Πρόκειται για τη συγκινητική ιστορία μίας έφηβης, με πάθος για τη ζωή και το χορό, που έρχεται ξαφνικά αντιμέτωπη με τον χειρότερο εφιάλτη, τη “σκλήρυνση κατά πλάκας”, μία νευροεκφυλιστική νόσο. Τη διασκευή του κειμένου και τη μουσική επιμέλεια της παράστασης έχει αναλάβει η φιλόλογος κ. Κυριακή Τσιτσιπά, ενώ η σκηνοθετική καθοδήγηση και το κινησιολογικό μέρος ανήκουν στην καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Στέλλα Παπαπολυζοπούλου.

ΚΕΣΥ Πρόγραμμα Εκδήλωσης