3 Δεκεμβρίου 2019: Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Τρικάλων συμμετείχε στις εκδηλώσεις για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία, που πραγματοποιήθηκαν με πρωτοβουλία του Κέντρου Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.)  την Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019, στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Τρικκαίων. Φέτος, το μήνυμα ήρθε μέσα από ένα λογοτεχνικό κείμενο, τη “Λεώνη” της Κύπριας συγγραφέως Μαρίας Πυλιώτου, το οποίο διασκευάστηκε σε θεατρική μορφή, ειδικά για τις ανάγκες της συγκεκριμένης εκδήλωσης, από τη Φιλόλογο κ. Κυριακή Τσιτσιπά. Η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Στυλιανή Παπαπολυζοπούλου ανέλαβε το σκηνοθετικό μέρος της παράστασης, ενώ καθοριστική υπήρξε η συνεισφορά και των εκπαιδευτικών του σχολείου: Σπριδούλας Γαρδίκου, Μαρίας Δρόσου, Δέσποινας Καλογιαννίδου και Αθανασίας Τσόμπρα. Θερμά ευχαριστήρια αξίζουν στον διευθυντή του 2ου ΕΠΑ.Λ. Τρικάλων, κ. Παυσανία Νταράλα, στις εκπαιδευτικούς του Τομέα Αισθητικής:  κ. Κωνσταντίνα Μαχαιρά και κ. Σίσσυ Σαμαλή και στις μαθήτριες του Τομέα: Ελένη Γκαραγκούνη, Έλενα Γκούμα, Μαρίνα Κάβουρα, Σοφία Κάβρα, Λεμονιά Καρδούλα, Κατερίνα Μπίμπα, Καλλιόπη Μπουλούτσου, Ταξιαρχούλα Φωτίου και Ευθυμία Χρυσή, που επιμελήθηκαν το μακιγιάζ των μαθητριών μας.