Αγιασμός στο Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο

Με αγιασμό εγκαινιάστηκε την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2017 στα Τρίκαλα το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο. Το σχολείο στεγάζεται στο διδακτήριο του 2ου ΕΠΑ.Λ.  Τρικάλων και αποτελεί μονάδα της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Η δημιουργία του νέου σχολείου ικανοποιεί μία χρόνια ανάγκη της Δημόσιας Εκπαίδευσης των Τρικάλων και αποτελούσε αίτημα της εκπαιδευτικής κοινότητας, των γονέων και των τοπικών αρχών της πόλης. Η Διευθύντρια του σχολείου κ. Σωτηρία Παπανικολάου και ο Σύλλογος Διδασκόντων υποδέχτηκαν τους νέους μαθητές και τους ξενάγησαν στις εγκαταστάσεις του συγκροτήματος. Στον αγιασμό παρευρέθησαν η Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων κ. Βασιλική Κάκλα και η Αναπληρώτρια Προϊσταμένη του ΚΕ.Δ.Δ.Υ.  κ. Μαρία Ρέντα, οι οποίες στην ομιλία τους τόνισαν την αναγκαιότητα της ύπαρξης της συγκεκριμένης σχολικής μονάδας. Επιπλέον, επισημάνθηκε ότι η ΔΔΕ σε συνεργασία με το ΚΕ.Δ.Δ.Υ. θα προβεί σε όλες τις δέουσες ενέργειες, ώστε να διασφαλιστεί η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου. Επίσης, παρέστησαν εκπρόσωποι της περιφέρειας και του δήμου, εκπαιδευτικοί και γονείς.