ΤΟ ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΠΑΙΖΕΙ… COLPBOL!

Την Τρίτη 13/12/2022 το σχολείο μας συμμετείχε σε αθλητική εκδήλωση ώστε οι μαθητές μας να γνωρίσουν το Colpbol, ένα εξειδικευμένο άθλημα για άτομα με αναπηρίες που έχει ως στόχο την βελτίωση της καθημερινότητάς τους. Την εκδήλωση διοργάνωσε η Π.Ο.Φ.Ε.Κ.Ο. (Πανελλήνια Οργάνωση Φροντίδας Ευαίσθητων Κοινωνικών Ομάδων, Τρίκαλα) σε συνεργασία με την Κ.Σ.Δ.Ε.Ο. “ΈΔΡΑ” στο Κλειστό Γυμναστήριο του 5ου Γυμνασίου Τρικάλων. Μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας έγιναν μια παρέα με φορείς από διαφορετικά μέρη (ΚΔΑΠ ΜΕΑ Πρόσβαση Καρδίτσας, ΚΔΑΠ ΜΕΑ Ήλιος Καρδίτσας, ΚΔΑΠ Ήφαιστος του Δήμου Τρικάλων, Σύλλογος Αυτισμού Λάρισας, ΚΔΑΠ ΜΕΑ «Ψυχαγωγώ» Καστοριάς, ΚΔΑΠ ΜΕΑ «Όλοι μαζί» Καρδίτσας, Κέντρο Κοινωνικής Πρόνοιας «Αριστέας» Λάρισα, Τμήματα των σχολείων 5ου Γυμνασίου και 5ου Λυκείου Τρικάλων) και διαπίστωσαν για ακόμη μια φορά ότι ο αθλητισμός ψυχαγωγεί, ενώνει και συμβάλει στην ανεξαρτησία του ανθρώπου.