Συμμετοχή του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Λυκείου στο 8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας είναι μια εκπαιδευτική εκδήλωση η οποία δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν ψηφιακά έργα που αναπτύσσουν στο σχολείο τους. Είναι ανοικτό στην κοινωνία και δίνει την ευκαιρία σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και επισκέπτες να λάβουν μέρος σε πρωτότυπες εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες με αντικείμενο την Πληροφορική και την Ψηφιακή Τεχνολογία. Πρόκειται για ένα θεσμό μη διαγωνιστικό που στοχεύει στην ενίσχυση της δημιουργικότητας των μαθητών, στην ανάδειξη των ψηφιακών, προγραμματιστικών και κατασκευαστικών τους δεξιοτήτων καθώς και στην προβολή των καινοτόμων ιδεών τους στην ευρύτερη κοινωνία.

Το 8ο  Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας πραγματοποιήθηκε στο Μουσείο Τσιτσάνη την Παρασκευή 20 Απριλίου 2018 υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Το σχολείο μας συμμετείχε με την εργασία “Το ραγισμένο δοχείο” μια ψηφιακή παρουσίαση ενός κινέζικου μύθου για την διαφορετικότητα, δημιουργία των μαθητών της  Α΄ Λυκείου Κωνσταντίνας Ζησοπούλου και Κωνσταντίνου Γρίβα με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την Αργυρώ Ζαρούλα (ΠΕ86-Πληροφορικής). Την εκδήλωση παρακολούθησαν και οι μαθητές  της Α’ Γυμνασίου Μαρία Τσαντούλη και Κωνσταντίνος Τσιούτσιας με συνοδό την Διευθύντρια του σχολείου Σωτηρία Παπανικολάου (ΠΕ11).