Εκπαιδευτική επίσκεψη του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. – Λυκείου στην Κόνιτσα Ηπείρου

Το  ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Τρικάλων, στα πλαίσια  προγράμματος που εκπονείται από τη Ψυχολόγο και τη Κοινωνική Λειτουργό του σχολείου, με θέμα: «Ψυχική Υγεία και Δομές Υποστήριξης Ψυχικά Ασθενών», που πραγματοποιείται σε συνεργασία  με το 5ο Γυμνάσιο Τρικάλων, συμμετείχε σε διήμερη εκδρομή στην Κόνιτσα Ηπείρου στις 27 και 28 Μαρτίου 2018, με το τμήμα της Β’ γυμνασίου του σχολείου και τους μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ Τρικάλων με σκοπό την επίσκεψη των μαθητών στη «Κιβωτό του Κόσμου» στη Κόνιτσα και στη Πωγωνιανή.

Στη διαδρομή προς Κόνιτσα, την Τρίτη 27 Μαρτίου, κάναμε τη πρώτη μας στάση στα Γιάννενα, επισκεφθήκαμε το Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Αθανασίου και προσκυνήσαμε το τάφο του Αγίου Γεωργίου του φουστανελά καθώς και το τόπο του μαρτυρίου του. Το μεσημέρι φτάσαμε στη Κόνιτσα και επισκεφθήκαμε πρώτα το σπίτι φιλοξενίας  για παιδιά «Κιβωτός του Κόσμου». Η συγκίνηση μεγάλη για το έργο και τη προσφορά των ανθρώπων της Κιβωτού στα μικρά παιδιά που φιλοξενούνται εκεί. Πεζοπορώντας συνεχίσαμε στα γραφικά δρομάκια της Κόνιτσας ώσπου φτάσαμε στο σπίτι που μεγάλωσε ο Γέροντας Παίσιος. Την επόμενη ημέρα επισκεφθήκαμε τον παραδοσιακό οικισμό Πυρσόγιαννη και έπειτα το σπίτι φιλοξενίας της Κιβωτού του Κόσμου στη Πωγωνιανή. Ξεναγηθήκαμε στους χώρους του σπιτιού καθώς και στα εργαστήρια που βρίσκονται μέσα στο σπίτι, στα οποία εργάζονται τα παιδιά της Κιβωτού (θερμοκήπιο, τυροκομείο, ξυλουργείο). Το απόγευμα γεμάτοι εμπειρίες και γοητευμένοι από όλα αυτά που ζήσαμε, πήραμε το δρόμο της επιστροφής!

Οι συνοδοί καθηγητές και μαθητές του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Τρικάλων.