Εκπαιδευτική Εκδρομή του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Τρικάλων στα Μετέωρα

Την Παρασκευή 4 Μαΐου 2018 το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Τρικάλων πραγματοποίησε εκδρομή εκπαιδευτικού χαρακτήρα στα Μετέωρα Καλαμπάκας. Αρχικά, το σχολείο έκανε προσκυνηματική επίσκεψη στην Ι. Μονή Αγ. Στεφάνου Μετεώρων, όπου ξεναγήθηκε στο καθολικό και στο σκευοφυλάκιο-έκθεση του μοναστηριού. Κατόπιν, επισκέφθηκε το νεοϊδρυθέν «Μουσείο Γεωλογικών Σχηματισμών των Μετεώρων» στο Καστράκι, όπου θαύμασε από κοντά πετρώματα, ορυκτά και απολιθώματα της γεωλογίας της περιοχής. Η εκδρομή συνεχίστηκε στην Καλαμπάκα, στο «Κέντρο Ψηφιακής Προβολής της Ιστορίας και του Πολιτισμού των Μετεώρων», με την παρακολούθηση σχετικών τρισδιάστατων προβολών και ολοκληρώθηκε στα συστεγαζόμενα «Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων» και «Μουσείο Μανιταριών», με την ξενάγηση σε εκθέματα περίπου 350 ειδών πτηνών και θηλαστικών και περίπου 250 ειδών μανιταριών αντίστοιχα. Στο τέλος της εκδρομής τόσο οι μαθητές, όσο και οι εκπαιδευτικοί του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Τρικάλων, δήλωσαν εντυπωσιασμένοι από όσα ωφέλιμα αποκόμισαν σχετικά με τον φυσιολατρικό και θρησκευτικό χαρακτήρα, αλλά και την γεωλογική και βιολογική διάσταση του μοναδικού στον κόσμο συγκροτήματος του «πέτρινου δάσους» των Μετεώρων.