Επίσκεψη των μαθητών του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. στο 1ο Φεστιβάλ Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Τρικάλων

Την Τρίτη 4 Δεκεμβρίου 2018 οι μαθητές του σχολείου μας, συνοδευόμενοι από το προσωπικό του σχολείου, είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν  το 1ο Μαθητικό Φεστιβάλ Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που  πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 2ου Γυμνασίου – 2ου Λυκείου Τρικάλων.

Το 1ο Μαθητικό Φεστιβάλ Εκπαιδευτικής Ρομποτικής είναι ένας εκπαιδευτικός θεσμός που απευθύνεται σε μαθητές  Δ/θμιας Εκπαίδευσης. Στον μη διαγωνιστικό αυτό θεσμό, οι μαθητές παρουσίασαν μαθητικά ψηφιακά έργα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που δημιούργησαν  κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους σε μαθήματα Πληροφορικής ή σε εκπαιδευτικές δράσεις με χρήση πακέτων Ρομποτικής. Το Μαθητικό Φεστιβάλ Εκπαιδευτικής Ρομποτικής αποτελεί μια εκπαιδευτική δράση που ενισχύει τη δημιουργικότητα των μαθητών, αναδεικνύει τις ψηφιακές, προγραμματιστικές και κατασκευαστικές τους δεξιότητες και προβάλλει τις καινοτόμες ιδέες τους στην ευρύτερη κοινωνία.