6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019

Το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Τρικάλων συμμετέχει ενεργά στον εορτασμό της 6ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμούπου φέτος εναρμονίζεται με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού και έχει προγραμματιστεί για την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019. Το κεντρικό σύνθημα που έχει επιλεγεί για τον φετινό εορτασμό είναι: “Αγαπώ την άθληση – Αγαπώ την υγεία μου”. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου θα απολαύσουν τη χαρά της ομαδικής άθλησης, μέσα από τη συμμετοχή τους σε ποικίλες βιωματικές δραστηριότητες που έχουν προγραμματιστεί να λάβουν χώρα στο γήπεδο του Πύργου Τρικάλων. Απώτερος στόχος είναι τα παιδιά να ευαισθητοποιηθούν σε ζητήματα που αφορούν στα ευεργετικά οφέλη της άθλησης, με τρόπο εποικοδομητικό, καλλιεργώντας δηλαδή ποικίλες δεξιότητες (γνωστικές, κοινωνικές, συναισθηματικές, λεπτής/αδρής κινητικότητας). Η προεργασία έχει ήδη λάβει χώρα, με τους μαθητές και τις μαθήτριες να κατασκευάζουν – υπό τις διδακτικές οδηγίες της καθηγήτριας Καλλιτεχνικών κ. Σπυριδούλας Γαρδίκου – την κεντρική αφίσα, που θα αποτελέσει και το σημείο κατατεθέν του σχολείου εν όψει του αυριανού εορτασμού.