Συμμετοχή του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Τρικάλων στην 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Τρικάλων συμμετείχε ενεργά στον εορτασμό της 6ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2019, που φέτος εναρμονίστηκε με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019. Το σύνθημα της φετινής διοργάνωσης ήταν   «Αγαπώ την άθληση-Αγαπώ την υγεία μου». Το πρωί της περασμένης Παρασκευής, 27 Σεπτεμβρίου, σύσσωμη η μαθητική και εκπαιδευτική κοινότητα ξεκίνησε για το γήπεδο της περιοχής Πύργου Τρικάλων, με σύμμαχο τον ηλιόλουστο καιρό και την εύθυμη διάθεση.

Η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Στυλιανή Παπαπολυζοπούλου ανέλαβε τον σχεδιασμό μιας σειράς αθλητικών δραστηριοτήτων, με στόχο την καλλιέργεια δεξιοτήτων ταχύτητας, ευελιξίας, αντίληψης, οπτικοκινητικού συντονισμού, στην υλοποίηση των οποίων καθοριστική υπήρξε η συνεισφορά της κ. Μαρίας Μπίτη, επίσης καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ανταποκρίθηκαν με προθυμία και ξεδίπλωσαν το αθλητικό ταλέντο τους. Εν μέσω ανάπαυλας από τη σωματική καταπόνηση, η φιλόλογος κ. Κυριακή Τσιτσιπά ανέλαβε την πνευματική εκγύμναση των παιδιών, προτρέποντάς τους στην επίλυση ενός σταυρόλεξου με θέμα τα οφέλη του αθλητισμού, το οποίο είχε προετοιμάσει ειδικά για τη συγκεκριμένη ημέρα. Τέλος, η καθηγήτρια Καλλιτεχνικών κ. Σπυριδούλα Γαρδίκου ανέλαβε το αισθητικό κομμάτι, βοηθώντας τα παιδιά να εκφράσουν τις καλλιτεχνικές τους ανησυχίες, με αφορμή λέξεις που σχετίζονται με τη θετική συνεισφορά του αθλητισμού σε όλους τους τομείς ζωής. Με τη διακριτική επίβλεψη  της Τεχνολόγου Γεωπόνου κ. Μαρίας Δρόσου, τα παιδιά δημιούργησαν τα δικά τους έργα, αφήνοντας το προσωπικό τους αποτύπωμα στον φετινό εορτασμό. Εις το επανιδείν, λοιπόν, με νέες, ακόμη πιο δημιουργικές εμπνεύσεις!