Το ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Τρικάλων διαβάζει…σινεμά!

Με μεγάλη χαρά ανακοινώνουμε τη συμμετοχή του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου – Λυκείου Τρικάλων στον 10ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους με τίτλο: Cinema…διάβασες; Πρόκειται για μία εξαιρετική πρωτοβουλία της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας, την ΕΡΤ (Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης), τη Γενική Γραμματεία Ενημέρωσης και Επικοινωνίας του Υπουργείου Ψηφιακής Πολιτικής, Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης και την Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Ελλάδα. Η εν λόγω διοργάνωση έχει αναδειχθεί σε σημαντικό θεσμό, καθώς προσφέρει βήμα σε μαθητές/τριες όλων των τύπων σχολείων και όλων των βαθμίδων, προκειμένου να εκφραστούν καλλιτεχνικά, να αναδείξουν τις κλίσεις και το ταλέντο τους, να εξοικειωθούν με τις φόρμες και τη γλώσσα της τέχνης του κινηματογράφου. Ευχής έργον είναι το σχολείο μας να περάσει στο διαγωνιστικό μέρος του Φεστιβάλ και να κατακτήσει μία σημαντική θέση.