Λειτουργία Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος

Στο ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.- Λ.  Τρικάλων λειτουργεί Τομέας Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος με κατεύθυνση  «Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής».

Κατά το σχολικό έτος 2019-2020, στο σχολείο μας λειτουργεί η Β΄ και η Γ΄ Τάξη Λυκείου του Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος και τα Τεχνολογικά – Επαγγελματικά μαθήματα που διδάσκονται είναι:

Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

Α/Α ΜΑΘΗΜΑΤΑ Β’ Τάξη
1 Φυτική Παραγωγή 2Θ + 3Ε
2 Ζωική Παραγωγή 2Θ + 2Ε
3 Τεχνολογία Τροφίμων 2Θ + 3Ε
4 Αγγλικά Τομέα

Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

Α/Α ΜΑΘΗΜΑΤΑ Γ’ Τάξη
1 Αρχές Αγροτικής Ανάπτυξης
2 Αρχές Αρχιτεκτονικής Τοπίου 1Θ + 2Ε
3 Περιβάλλον και Γεωργία 1Θ + 2Ε
4 Στοιχεία Γεωργικών Εγκαταστάσεων και Γεωργικών Μηχανημάτων

1Θ + 2Ε

5 Σύγχρονες Γεωργικές Επιχειρήσεις
6 Αρχές Βιολογικής Γεωργίας     2Θ

Στο εργαστήριο και στο θερμοκήπιο οι μαθητές:

• Καλλιεργούν τόσο λαχανικά όσο και ανθοκομικά φυτά. Η επιλογή των λαχανικών που καλλιεργούνται γίνεται ανάλογα με την εποχή. Επίσης, καλλιεργούνται λαχανικά εκτός εποχής στο θερμοκήπιο.
  • Γνωρίζουν τις μεθόδους πρωτογενούς (όργωμα) και δευτερογενούς (ψιλοχωμάτισμα) κατεργασίας του εδάφους.
  • Μαθαίνουν όχι μόνο να αναγνωρίζουν τα γεωργικά εργαλεία και τα γεωργικά μηχανήματα, αλλά και να επιλέγουν ποιο από αυτά θα χρησιμοποιούν ανάλογα με την εργασία που εκτελούν.
  • Αποκτούν γνώσεις για την ασφαλή χρήση και τη συντήρηση των γεωργικών εργαλείων και μηχανημάτων, όπως φρέζα, σκαλιστήρι, κλαδευτήρι, μηχανή κοπής γκαζόν κ.ά.
  • Σπέρνουν, φυτεύουν και μεταφυτεύουν.
  • Παρατηρούν τα στάδια ανάπτυξης των φυτών.
  • Γνωρίζουν τους τρόπους πολλαπλασιασμού (σπόρους, μοσχεύματα).
  • Κατανοούν τις διάφορες καλλιεργητικές φροντίδες που είναι αναγκαίες για την ανάπτυξη των φυτών (λίπανση, ξεβοτάνισμα, άρδευση, φυτοπροστασία).
  • Διδάσκονται τους κανόνες υγιεινής και ασφάλειας στον χώρο του εργαστηρίου.

Τέλος, κατά τη διάρκεια της χρονιάς, πραγματοποιούνται εκπαιδευτικές επισκέψεις σε φυτώρια, θερμοκήπια και επιχειρήσεις παραγωγής τροφίμων που σχετίζονται με τα μαθήματα του τομέα που διδάσκονται οι μαθητές.