Δράση του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. για την Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2019, Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο θέλοντας να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές ώστε να μη προβαίνουν σε πράξεις βίας και εκφοβισμού αλλά ταυτόχρονα να αποκτήσουν και δεξιότητες ενσυναίσθησης πραγματοποίησε τρίωρη εκδήλωση.

Όλοι οι μαθητές του σχολείου συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του 2ου ΕΠΑ.Λ και παρακολούθησαν οπτικοακουστικό υλικό που παρουσίαζε τα πιο συνηθισμένα περιστατικά σχολικής βίας και εκφοβισμού. Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση όπου δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές, μέσα από πραγματικά περιστατικά της σχολικής ζωής τους, να κατανοήσουν καλύτερα τις έννοιες της βίας και του εκφοβισμού. Στο τέλος οι μαθητές δημιούργησαν ένα κολάζ με θετικά συναισθήματα που αποκόμισαν από τις παραπάνω δράσεις. Η εκδήλωση οργανώθηκε από την καθηγήτρια Πληροφορικής κ. Αργυρώ Ζαρούλα, την Ψυχολόγο κ. Στεργιανή Δεληλίγκα και την Κοινωνική Λειτουργό κ. Ευαγγελία Ακρίβου.